پارس اکسپرس
خانه اکانت علاقه‌مندی‌ 0

روش شستشوی تیشرت نخی و ماندگاری بیشتر

روش شستشوی تیشرت نخی و ماندگاری بیشتر

روش شستشوی تیشرت نخی و ماندگاری بیشتر یکی از سوالات پرتکرار برای نگهداری لباس است. شناخت مناسب ترین روش برای شستشوی تیشرت نخی علاوه بر اینکه کمک می کند، طول عمر این پوشاک پرکاربرد افزایش پیدا کند، کیفیت پارچه و رنگ آن را هم حفظ می‌کند. به این ترتیب می توانید از تیشرت هایی که دارید مدت زمان بیشتری استفاده کنید.

توجه داشته باشید که هنگام خرید تیشرت مردانه و زنانه باید حتماً به جنس آن دقت کنید تا هنگام شستشو بتوانید از شوینده های مناسب و روش های شستشوی خاص همان پارچه استفاده کنید. معمولاً لباس های با کیفیت دارای یک مارک هستند که شرایط شستشو و اتو کردن لباس روی آن ها نوشته شده است.


پس اگر قصد خرید لباس مردانه یا زنانه را دارید حتماً به مارک آن توجه کنید تا بدانید آیا نیاز به اتو کردن دارد و یا اینکه چه دمای آبی را می تواند تحمل کند. آیا می توانید از شوینده ها و سفید کننده های خاص برای شستن آن استفاده کنید یا این کار غیر ممکن است. اگر به تیشرت های نخی علاقه دارید و در بین لباس های شما چند تیشرت رنگارنگ نخی وجود دارد، بهتر است با روش شستشوی تیشرت نخی آشنا باشید تا بتوانید ماندگاری آن ها را افزایش دهید.

نکات مهم برای شستشوی انواع تیشرت نخی

بد نیست بدانید که تیشرت های نخی همان لباس هایی هستند که از پارچه های پنبه ای ساخته شده اند. این تیشرت ها از نخ های پنبه ای و الیاف ویسکوز ساخته شده اند. به طور کلی پارچه هایی که دارای الیاف طبیعی هستند، کیفیت خوبی دارند.

از جمله این پارچه ها می توان به پارچه های پنبه ای، کتانی، ویسکوز، پشم یا ابریشم اشاره کرد که محبوب تر از همه آن ها پارچه های پنبه ای هستند و به نام پارچه نخی هم شهرت دارند. به دلیل اینکه این پوشاک از الیاف طبیعی ساخته شده‌اند، کیفیت بسیار خوبی دارند و بدون ایجاد حساسیت روی پوست به خوبی هوا را رد و بدل می کنند.

همین لطافت پارچه و عدم ایجاد حساسیت باعث می شود تا بیشتر افراد به خرید این لباس ها علاقه داشته باشند؛ اما هنگام خرید تیشرت نخی باید بدانید که ممکن است این لباس ها آبرفت داشته باشند و یا پس از مدتی حالت طبیعی خود را از دست بدهند. برخی از تیشرت های نخی هم با توجه به کیفیت جنس پارچه ممکن است زیاد چروک شوند. به همین خاطر بهتر است بدانید از چه روش هایی برای شستشوی آن ها استفاده کنید تا دچار این مشکلات نشوید.


شستشو.jpg


استفاده از شوینده مناسب

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که از شوینده های مناسب برای پارچه های نخی استفاده کنید. فرقی نمی‌کند از روش دستی برای شستشوی تیشرت های نخی استفاده می کنید و آن ها را داخل ماشین لباسشویی قرار می دهید. حتماً توجه داشته باشید که ماده شوینده، آسیب به بافت پارچه وارد نکند. معمولاً مایع های لباسشویی بهترین انتخاب برای شستشوی پارچه های نخی هستند. چرا که هم لطافت آن ها را حفظ می‌کنند و هم آسیبی به بافت پارچه نمی زنند.

استفاده از سفیدکننده یا شوینده های قوی برای از بین بردن لکه تیشرت علاوه بر اینکه بافت پارچه را از بین می برد، پس از مدتی باعث چرک مرده شدن تیشرت می شود و رنگ آن را نیز تغییر می دهد.

بعضی از افراد پس از خرید تیشرت سفید، تصمیم می گیرند برای از بین بردن لکه ها از وایتکس استفاده کنند. به هیچ وجه توصیه نمی کنیم از وایتکس برای شستشوی تیشرت نخی سفید استفاده کنید. بهتر است از پودر صابون برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید که هم به راحتی لکه ها را برطرف می کند و هم به بافت پارچه آسیبی وارد نمی کند.

انتخاب دمای مناسب

همان طور که اشاره کردیم تیشرت های نخی از نخ پنبه ساخت می شوند. معمولاً لیبل لباس های نخی دارای علامت 100% Cotton هستند. این لباس ها را نباید در ماشین لباسشویی یا به صورت دستی با آب داغ بشویید. چرا که دمای بالای آب، علاوه بر این که باعث آب رفت لباس ها می شود، می ‌تواند لباس ها را بیش از حد چروک کند و حالت آن ها را از بین ببرد. بهترین حالت استفاده از آب ولرم یا آب سرد برای شستشوی تیشرت های نخی است.

به زمان شستشو دقت کنید

توصیه می کنیم تیشرت های نخی خودتان را کمتر بشویید. چرا که شستشوی زیاد باعث می ‌شود آن ها حالت اولیه خود را از دست بدهند؛ اما اگر به خاطر کثیف شدن تیشرت، مجبور هستید آن را بشویید حتماً به زمان شستشوی ماشین لباسشویی دقت کنید.

مدت زمان لازم برای شستشوی تیشرت های نخی ۱۰ تا ۴۵ دقیقه است. اگر شستشوی لباس ها بیشتر از این طول بکشد، به بافت پارچه آسیب وارد می شود. سعی کنید تیشرت های نخی را پشت و رو کنید و هنگام خشک کردن از دور ملایم استفاده کنید. منقبض کردن پارچه و گرفتن آب لباس باعث می‌شود تا حالت آن از بین برود. پس توصیه می کنیم که به جای گرفتن آب تیشرت نخی با فشار دادن پارچه، آن را همان طور روی طناب آویزان کنید تا خود به خود خشک شود و به خاطر فشار دادن بیش از حد چروک نشود.

انتخاب برنامه شستشو بر اساس رنگ لباس

همان‌طور که هنگام خرید لباس مانند انواع تیشرت های نخی، به رنگ آن توجه می کنید، هنگام شستشو هم باید به رنگ تیشرت یا لباستان توجه داشته باشید. برای شستشوی تیشرت های نخی بهتر از تیشرت های سفید را از تیشرت های رنگی جدا کنید. تیشرت های سفید به راحتی رنگ می گیرند، تیره می شوند و به راحتی قابل تمیز شدن هم نیستند. پس بهتر است قبل از انتخاب برنامه شستشو، لباس های همرنگ را با یکدیگر بشویید و لباس ‌های سفید را فقط با لباس های سفید و رنگ روشن بشویید که از خودشان رنگ نمی دهند.

نکات مهم برای شستن تیشرت نخی

توجه به بعضی از نکات بسیار جزئی به شما کمک می ‌کند تا دوام و ماندگاری تیشرت های نخی خودتان را افزایش دهید.

· برای شستشوی تیشرت های نخی، ابتدا لکه هایی که روی آن ها وجود دارد را با شوینده مناسب پاک کنید. اگر این تیشرت ها سفید باشند که پاک کردن لکه رنگی از روی آن ها بسیار سخت است و احتیاج به پاک کننده های مخصوص دارد؛ اما اگر به سرعت این لکه ها را پاک کنید تمیز کردن آن ها راحت تر می شود.

· تیشرت های نخی خودتان را حتماً تا کنید یا اگر می خواهید آن ها را در کمد آویزان کنید، از چوب رختی هایی استفاده کنید که پهن هستند.

· هنگام چروک شدن انواع تیشرت های نخی، می توانید از اتو برای صاف کردن آن ها استفاده کنید، اما انتخاب دمای مناسب و اتو کردن آرام پارچه های نخی حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد.

· بهتر است تیشرت های نخی را داخل خشک کن ماشین لباسشویی قرار ندهید.

· از آویزان کردن لباس های نخی مانند تیشرت جلوی نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. چرا که باعث از بین رفتن رنگ پارچه می شود.

کلام پایانی

انتخاب بهترین روش برای شستشوی پارچه های نخی باعث حفظ کیفیت پارچه و افزایش ماندگاری آن ها می شود؛ بنابراین بهتر است به نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد توجه کنید تا بتوانید مدت طولانی تری از تیشرت های نخی خودتان استفاده کنید.


اگر علاقه مند به تیشرت مردانه هستید مقاله راهنمای خرید تیشرت مردانه نیز می تواند برای شما مفید باشد.

دیدگاهی ثبت نشده است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت نمایید.

دیدگاه شما ثبت شد

پس از تایید کارشناسان سایت، قابل نمایش خواهد بود.

شما درحال نوشتن پاسخ برای هستید

اپلیکیشن پارس اکسپرس

با دنلود اپلیکیشن پارس اکسپرس، همواره به هزاران محصول خارجی دسترسی خواهید داشت و پیشنهادات جذاب دریافت خواهید کرد!

دانلود اپلیکیشن
Footer CTA